Παρασκευή , 26 Απριλίου 2024

Europa League, Μπέτις-Ολυμπιακός 1-0: Πικρή ήττα και… τελικός με τη Μίλαν – Δείτε το γκολ που έκρινε το ματς

Ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε ήττα στην Σεβίλλη, η οποία δεν είναι καταδικαστική στη μάχη της πρόκρισης, αλλά μένει αυτό το «αχ». Οι Περαιώτες ήταν καλοί, τακτικά σωστοί, απώλεσαν ευκαιρίες (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) αλλά τελικά συνεχίστηκε η «κατάρα» της Ισπανίας, όπου ποτέ δεν έχουν κερδίσει στην ιστορία τους (14 ήττες-2 ισοπαλίες σε 16 εκεί επισκέψεις τους). Πλέον όμως δεν υπάρχει καιρός για δάκρυα. Οι γηπεδούχοι ναι μεν εξασφάλισαν την πρόκρισή τους μετά το αποψινό αποτέλεσμα, όμως το άλλο «εισιτήριο» παραμένει ανοικτό και ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να το πάρει απέναντι στη Μίλαν την τελευταία αγωνιστική, στο – σημαντικό αυτό – «φλεγόμενο» «Γ. Καραϊσκάκης».

Η Μπέτις ξεκίνησε με 3-5-2 και είχε τον Ρόμπλες στο τέρμα, τους Σίντνεϊ, Μαντί, Μπαρτρά στα στόπερ, τον Τέγιο δεξί μπακ-χαφ, τον Ζούνιορ αριστερό, τους Λο Σέλσο, Καρβάλιο, Κανάλες στον άξονα και τους Λεόν, Σανάμπρια επιθετικό δίδυμο.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους είχαν τον Σα κίπερ, δεξί μπακ τον Ομάρ και αριστερό τον Τσιμίκα, τους Βούκοβιτς, Σισέ στα στόπερ, τους Καμαρά , Μπουχαλάκη, Γκιγιέρμε στον άξονα, τους Ναουέλ, Ποντένσε στα «φτερά» και τον Φορτούνη «ψευτο9άρι».

Ξεκινά το ματς και το πρώτο ημίχρονο είναι η τρανή απόδειξη πως στην μπάλα… δεν βγάζεις άκρη. Κοιτώντας το επιμέρους σκορ που ήταν 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, σε συνάρτηση με το χαμένο πέναλτι που είχαν και την κατοχή μπάλας που ήταν στα επίπεδα του 65% υπέρ τους, μπορεί εύλογα να θεωρήσει κάποιος πως το ματς κυλούσε με… περίπατο από μέρος τους. Αμ δε…. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κλείσει τους διαδρόμους, ο Μπουχαλάκης έβγαινε δεύτερος ή και μόνος φορ καθώς ο Φορτούνης γύρναγε πίσω να πάρει μπάλα και η εικόνα τους όχι μόνο ήταν καλή, αλλά «άγγιξαν» το γκολ σε τρεις περιπτώσεις, με τους Μπουχαλάκη (6′ σουτ από καλή θέση άουτ, 29′ κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσιμίκα ελάχιστα άουτ) και Φορτούνη (43′, κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Ομάρ, έδιωξε ο Μαντί πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή).

Βέβαια αυτόματα μπορεί κάποιος να αναρωτηθεί πώς όμως έχαναν. Το τέρμα του Κάναλες στο 39′ με σουτ έξω από την περιοχή ήταν ίσως η μόνη φορά που οι Πειραιώτες επέτρεψαν σε παίκτη της Μπέτις να «πυροβολήσει» από σχετικά καλή θέση, ενώ νωρίτερα (17′) είχε καταλογιστεί η εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Σισέ επί του Λεόν σε στατική μπάλα. Ομως ο Σα τόσο απέκρουσε την εκτέλεση του Λεόν, όσο και τον «νίκησε» στην εξ’ επαφής του απόπειρα να σκοράρει όταν πήρε το «ριμπάουντ». Ετσι φτάσαμε στην ανάπαυλα και ο Ολυμπιακός «κυνήγαγε», παρότι η απόφασή του να δώσει χώρο στους Ισπανούς (αυτό αποτυπώνονταν τόσο από τον σχηματισμό του, όσο και επειδή τους «περίμενε») είχε δικαιωθεί και σε καμία περίπτωση ο αγώνας δεν ήταν «ταμπούρι».

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε ανάλογο τέμπο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν ήταν πλέον ανάλογα καλός επιθετικά. Η Μπέτις συνέχισε να κρατά μπάλα και στο 59′ «άγγιξε» ακόμη ένα γκολ, όταν ο Σανάμπρια «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Κάπου εκεί ο Μάρτινς άρχισε να τα παίζει όλα για όλα. Με την είσοδο του Γκερέρο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μεν σε διάταξη 4-2-3-1, αλλά με κλασικό φορ και τον Φορτούνη οργανωτή, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν άλλον αέρα στα χαφ με την παρουσία του Νάτχο. Από εκείνο το διάστημα και μέχρι το τέλος οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ και στις καθυστερήσεις «άγγιξαν» την ισοφάριση με την «καρφωτή» κεφαλιά του Σισέ.

«Χρυσός» στη Μελβούρνη ο Πετρούνιας – Όλο και πιο κοντά οι Ολυμπιακοί Αγώνες!

Σπουδαίος Λευτέρης Πετρούνιας! Ο Έλληνας πρωταθλητής των κρίκων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο …