Σύμφωνα με την ΑΔΕΔΥ, ο Δήμαρχος Αλίμου και οι 4 Αντιδήμαρχοι καταθέτοντας μήνυση κατά του μέλους της Ε.Ε. της ΠΟΕ-ΟΤΑ, Βασίλη Γκιτάκου, του μέλους του Γενικού Συμβουλίου της ΠΟΕ-ΟΤΑ, Μάριου Κατσουρού, του μέλους του Γενικού Συμβουλίου της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. και μέλους της ΠΟΓΕΔΥ, Αικατερίνης Γιαννούλια, του τέως προέδρου του Συλλόγου Εργαζομένων Δήμου Αλίμου, Γιάννη Καπράλου και κατά παντός υπευθύνου, επιχειρούν να τρομοκρατήσουν συνδικαλιστικά στελέχη και να αποτρέψουν τη συνδικαλιστική δράση στον Δήμο Αλίμου.
Η συνδικαλιστική παρέμβαση που πραγματοποίησαν τα συνδικαλιστικά στελέχη της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., της ΠΟΕ-ΟΤΑ, της ΠΟΓΕΔΥ και του τοπικού Συλλόγου Εργαζομένων στη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του Δήμου Αλίμου, στις 12 Ιουλίου 2017, έγινε προκειμένου να αποτραπεί η άδικη πειθαρχική δίωξη μελών του Συλλόγου Εργαζομένων του Δήμου Αλίμου.
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα στο πλαίσιο της άσκησης της συνδικαλιστικής δράσης και δεν θα επιτρέψουμε να διώκεται ποινικά. Δηλώνουμε ξεκάθαρα στον Δήμαρχο Αλίμου ότι το συνδικαλιστικό κίνημα ούτε εκφοβίζεται, ούτε τρομοκρατείται.
Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. καλεί τον Δήμαρχο Αλίμου να αποσύρει τη μήνυση και δηλώνει ρητά ότι θα υπερασπίσει την ελεύθερη συνδικαλιστική δράση όλων των διωκόμενων και θα στηρίξει έμπρακτα τα συνδικαλιστικά στελέχη.