Σάββατο , 20 Απριλίου 2024

Europa League: Στον τελικό Αρσεναλ-Τσέλσι, στα πέναλτι πήραν την πρόκριση οι «μπλε»

Η Αρσεναλ και η Τσέλσι πέρασαν στον τελικό του Europa League, μετά τις αποψινές προκρίσεις τους από τα ημιτελικά.

Η Αρσεναλ κέρδισε με το εμφατικό 2-4 μέσα στην Ισπανία και σε συνδυασμό με το 3-1 στο Λονδίνο πήρε την πρόκριση στον τελικό του Europa League. Στο άλλο παιχνίδια της βραδιάς είχαμε… θρίλερ. Η Τσέλσι έμεινε στο 1-1 με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη κανονική διάρκεια του αγώνα και έτσι το ματς πήγε στην παράταση αφού το ίδιο σκορ είχε και ο πρώτος αγώνας στη Γερμανία. Η παράταση δεν είχε γκολ και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Εκεί ο Κεπά της Τσέλσι έπιασε δύο πέναλτι, ο Αζάρ σκόραρε στο τελευταίο και οι «μπλε» πήραν την μεγάλη πρόκριση για το Μπακού στις 29 Μαΐου σε έναν ακόμη αγγλικό εμφύλιο.

Δείτε ακόμα

«Χρυσός» στη Μελβούρνη ο Πετρούνιας – Όλο και πιο κοντά οι Ολυμπιακοί Αγώνες!

Σπουδαίος Λευτέρης Πετρούνιας! Ο Έλληνας πρωταθλητής των κρίκων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο …