Σάββατο , 20 Απριλίου 2024

“Χρυσός” και στη Ντόχα ο Πετρούνιας – Για τρίτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής

Συγκίνηση και περηφάνια σε όλη τη χώρα σκόρπισε με το νέο του επίτευγμα το «χρυσό» παιδί του Ελληνικού Αθλητισμού, ο «άρχοντας των κρίκων» Λευτέρης Πετρούνιας, που τα έδωσε όλα και κέρδισε το 9ο συνεχόμενο χρυσό του μετάλλιο, γράφοντας ιστορία για την Ελλάδα στην ενόργανη γυμναστική.

Ο Έλληνας αθλητής άκουσε για μία ακόμη φορά τον ελληνικό εθνικό ύμνο, με την ελληνική σημαία να υψώνεται στο πιο υψηλό σημείο και τον ίδιο στο πρώτο σκαλί του βάθρου, επιβεβαιώνοντας την παγκόσμια «κυριαρχία» του στους κρίκους.

Σημειώνεται, πως ο Λευτέρης Πετρούνιας που σε λίγες ημέρες μπαίνει στο χειρουργείο για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα στον ώμο του, κατέκτησε το τρίτο χρυσό του μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα με τους 15.366 πόντους που συγκέντρωσε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Ντόχα.

Δείτε ακόμα

«Χρυσός» στη Μελβούρνη ο Πετρούνιας – Όλο και πιο κοντά οι Ολυμπιακοί Αγώνες!

Σπουδαίος Λευτέρης Πετρούνιας! Ο Έλληνας πρωταθλητής των κρίκων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο …