Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024

ΠΑΟΚ –Ξάνθη 2-0

Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Super League 1 η Ξάνθη γνώρισε την ήττα με 2-0 στην αναμέτρηση της Τούμπας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Στο Σαββατιάτικο παιχνίδι οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 80ο λεπτό με τον Μπίσεσβαρ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 88′ με τον Κρέσπο. Οι παίκτες του Γιώργου Κόλτση παρά την προσπάθειά τους, μετά την 6η φετινή τους ήττα παρέμειναν στους 19 βαθμούς στον σχετικό πίνακα.

Στις καλύτερες στιγμές του αγώνα, στο 19′ ο Πέλκας με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Άμπαντ κι ένα λεπτά αργότερα το σουτ του Βιεϊρίνια ο Άμπαντ το αλλοίωσε με την μπάλα να αποκρούεται στη συνέχεια από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 21′ η κεφαλιά του Σιφντέρσκι πέρασε άουτ και την ίδια κατάληξη είχε το επικίνδυνο σουτ του Πέλκα στο 25′ με την μπάλα να ακουμπά την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Μίσιτς απέκρουσε σε κόρνερ ο Άμπαντ. Στο 30′ την κεφαλιά του Σφιντέρσκι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας εύκολα. Στο 31′ μετά το φάουλ του Τζουρίτσκοβιτς, ο Στάρτζεον “τσίμπησε” την μπάλα με τον Ζίβκοβιτς να την μπλοκάρει. Στο 43′ το σουτ του Πέλκα πέρασε άουτ. Στο 59′ ο Άμπαντ με το δεξί του χέρι απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γιαννούλη στο τετ α τετ από διαγώνια θέση. Στο 61′ και 63′ ο Άμπαντ απέκρουσε τη σέντρα σουτ του Μίσιτς και το κοντινό σουτ του Πέλκα. Στο 77′ ο Κρέσπο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά είχε δοκάρι. Στο 80′ μετά από γύρισμα από δεξιά, ο Μπίσεσβαρ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 ενώ στο 88′ ο Κρέσπο με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-0.

Δείτε ακόμα

«Χρυσός» στη Μελβούρνη ο Πετρούνιας – Όλο και πιο κοντά οι Ολυμπιακοί Αγώνες!

Σπουδαίος Λευτέρης Πετρούνιας! Ο Έλληνας πρωταθλητής των κρίκων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο …